![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
1538 - 1619 (80 jaar)
-
Naam |
Herman Laerhuis |
Achtervoegsel |
van |
Geboren |
1538 |
Delden, Overijssel, Nederland |
Geslacht |
Mannelijk |
Overleden |
tussen 1618 en 1619 |
Deventer, Overijssel, Nederland |
Persoon-ID |
I349 |
marius |
Laatst gewijzigd op |
25 mrt 2024 |
Gezin |
Elisabeth Steenbergen, geb. ca. 1560, Vaassen, Gelderland, Nederland , ovl. 1615 (Leeftijd 55 jaar) |
Getrouwd |
1581 |
Vaassen, Gelderland, Nederland |
Kinderen |
+ | 1. Fenneken Toe Laarhuis, geb. 1590, Terwolde, Gelderland, Nederland , ovl. 24 aug 1668, Deventer, Overijssel, Nederland (Leeftijd 78 jaar) |
|
Laatst gewijzigd op |
30 okt 2023 |
Gezins-ID |
F301 |
Gezinsblad | Familiekaart |
-
-
Aantekeningen |
- Grootburger van Deventer 1563, houtkoper, rentmeester van het huis Wilp 1585, woonde in 1593 in Terwolde, eigenaar van het Laarhuis en van Wilderink te Woolde amt Delden, van de brouwerijen Het Hof van Gelder en die Golden Spaar bij en in Deventer.
- De drie erven Laarhuis, Wilderink en Bruins waren eens eigendom van een schatrijke Herman Laarhuis. Deze houtkoper, geboren in 1538 in het richterambt Delden waartoe Woolde behoorde, was grootburger van Deventer.
Hij had er allerlei privileges en hoefde geen of minder belastingen en tol te betalen aan de stad. Hij bestierde twee brouwerijen in de toenmalige metropool waar enkele tientallen jaren eerder onder meer Erasmus latijn studeerde in het Atheneumcollege.
De Atheneumbibliotheek heeft nog enkele documenten waaruit blijkt dat hij handel dreef bij de toen zeer belangrijke haven van Zeldam bij Goor dat via een kanaal een aansluiting had op de Regge.
Maar Herman Laarhuis was aanhanger van Willem van Oranje en dat betekende dat zijn eigendommen in Twente vanuit de Spaanse vestingstad Oldenzaal geconfisqueerd werden. De meeste hoeves in Twente waren eigendom van kloosters en kerken. Herman Laarhuis was een van de weinige burgers die boerderijen bezat.
Ongeveer vier jaar nadat Herman Laarhuis zijn bezittingen in Woolde kwijtraakte had opnieuw een drama plaats. Zijn vader werd vermoord. Op 22 juni, twaalf dagen nadat Balthazar Gerards Willem van Oranje doodschoot, vielen stadhouder Adolf van Meurs, graaf van Neuenahr, en maarschalk Joost de Soete met hun soldaten Delden aan en verwoestten de stad. De opstandelingen zijn na de dood van hun leider vertwijfeld. Wat nu? De tactiek van de verschroeide aarde zetten zij in.
Veel plaatsen in Twente werden met de grond gelijk gemaakt. Berend Laarhuis, de vader van Herman, kreeg zijn laatste rustplaats in de Oude Kerk van Delden. Johan Laarhuis, pastoor in Delden, en mogelijk een broer van Herman, kon het verhaal nog na vertellen. Hij wist aan de Staatse soldaten te ontkomen samen met de Deldense rechter Engelkens.
Herman Laerhuis bezat twee brouwerijen: het Hof van Gelder, aan de overkant van de IJssel, en die Golden Spaar in de Lange Bisschopstraat nummer 7 en 8 in Deventer. Hij woonde in een huis aan de Menstraat vlakbij de Bergkerk. Hij was een jaar na de verwoesting van zijn geboortestad Delden rentmeester van het huis Wilp aan de overkant van de IJssel. Het huis Wilp was eigendom van de heren van Renesse.
Opnieuw kreeg hij te maken met de Spaanse overheid die het kasteel in Wilp confiqueerde. Maar enkele jaren later verjaagde prins Maurits de vijandelijke troepen uit Deventer en Zutphen. Herman Laarhuis woonde daarna, vanaf 1593, in Terwolde dat ten noordwesten van Deventer ligt. Of hij zijn geboorteplaats ooit nog terugzag is niet duidelijk. Twente blijft Spaans tot 1627. Herman Laarhuis stierf in 1617 of 1618 in Deventer.
Bron: http://marceltettero.nl/oranje/Laarhuis/Laarhuis.html
|
Zoek persoon in andere databases |
|
Wilt u gegevens van personen in uw eigen stamboom overnemen? Dat mag, mits u gegevens niet commercieel gebruikt of laat gebruiken. Gegevens waarbij broninformatie is gegeven moet weer tot die bron terug te leiden zijn. Wilt u foto's of documenten overnemen? Voor het publiceren hiervan heb ik veelal zelf toestemming moeten vragen, deze toestemming gaat niet automatisch op u over. Neem dus altijd eerst even contact met mij op.
StamboomOnderzoek.com / The Next Generation of Genealogy Sitebuilding © Darrin Lythgoe
| ![]() |